<span>long-term debt=Totol liability-Current liability
long-term debt=$350-$130
=$220
long-term debt ratio=long term debt/ total assets
=$220/$1,000
=22%
so long term debt ratio is 22%</span>
Answer:
False
Explanation:
The weighted average contribution margin is calculated by multiplying individual contribution margin with respective size pizzas (i.e number of units sold) then total contribution margin (i.e of both medium and large size) is divided upon total number of units sold, see as follows:
According to Buttercrust Pizza company's sales data medium pizzas sold are twice the number of large pizzas. Now here we have to take an assumption since we aren't given actual sales units. Keeping in mind the sales data we can assume that 100 units of medium pizzas and 50 units of large pizzas are sold during the period.
Contribution margin of medium pizza: (CM× units of medium size pizzas)
Contribution margin of large pizza: (CM× units of large size pizzas)
Contribution margin of medium pizza: $10× 100 = $1000
Contribution margin of large pizza: $22× 50 = $1100
Total contribution (of both pizza sizes) = $2100
Total sales units (of both pizza sizes) = 150
The weighted average contribution margin is calculated as follows:
WACM= $2100÷ 150
WACM= $14
(Disclaimer: the solution of this question has been concluded using self-induced assumptions.)
Answer:
A. economic
Explanation:
Economic environment -
It consists of all the economic factors that can affect the economic market , consumers behavior , is referred to as the economic environment .
These factor are capable to alter any business .
Any changes in the monetary value , like cash , income , savings and interest rate can alter the economic environment as well .
Hence , from the given information of the question,
The correct option is A. economic environment .
<u>Answer:
</u>
The strategy that they should use should be that of negotiation.
<u>Explanation:
</u>
- In order to make the employees understand that they would be allowed to take the company phones and laptops to home but they would be required to carry out certain operations of the company work, it would be necessary to negotiate with them on the offer put forward by the company.
- This strategy would help the company even of a few employees agree to the offer as the operation time of the company would increase substantially.