Answer:
55.58
Explanation:
Data provided in the question;
Initial demand per month, Q₁ = 3
Final demand per month, Q₂ = 5
Initial price, P₁ = $33,200
Final price, P₂ = $33,500
Now,
elasticity of demand using midpoint method is calculated as :
=
or
= 
on substituting the respective values, we get
= 
or
= 
or
= 
= 55.58
Answer:
New stock value = $79.40
Total stock value = $14,292
Explanation:
GIVEN the following ;
Number of shares of stock = 180
Current price = $82.45 per share
Dividend = $3.05 per share.
Ex dividend date = February 4
Value of stock on February 4 =?
The Ex dividend date may be regarded as the day whereby payment of dividend and reinvestment is held.
Assuming no taxes, The value of the stock will drop by the same amount of the current dividend on February 4.
Therefore,
New stock value = current stock price - dividend per share
New stock price = $82.45 - $3.05 = $79.40
New stock value = $79.40 per share.
Total stock value :
$79.40 × 180 = $14,292
Answer:
larimar
music
Barack Obama
Explanation:
In the Dominican republic, Larimar is the most famous gemstone. This stone is found in the sea shores of the area. The stone has varying colors. At most instances, the stone has colors that vary from white to light blue, green deep blue, and deep blue.
The most famous culture in Cuba is music. The music is a fusion of the Latino and Hispanic music.
In 2016, president Obama made is visit to Cuba.
Answer:
The E & P ($20,000)
Explanation:
E & P January 2019 $100,000
For the year E & P $130,000
Closing E & P December 31,2019 $230,000
Less: Dividends paid ($250,000)
Net Deficit in earnings ($20,000)
Although dividends are always paid to the extent of retained earnings but in this question, dividends have exceeded earnings which is only and only assumption not a practical world question.
Answer:
$70,000
Explanation:
From the question, it is seen that Bob is the reason for this accident so he is the to bear a cost of treating Andrew based on comparative fault.
He contributed greatly to the accident therefore he is liable to a 70% payment of the $100000 cost of treatment.
100000 *70%
= $70000
Therefore by this law Andre will recover $70000 from him.