A guest orders a drink = <span>1½ ounces of 80-proof vodka and 12 ounces of beer
it means it contains 2 drinks.
Because 3 ounces of 80 proof vodka is considered as 2 drinks and half of that will be considered as 1 drink, and 12 ounces of beer is considered as one drink so the total drinks this beverage contains is two drinks.</span>
You want to get the total amount Henri has which is $14 then subtract the flat fee.
14-1.25=12.75, He has $12.75 left to pay for miles, Since the taxi charges .75 a mile, you get $12.75/.75= 17
Henri has enough to pay to ride 17 miles.
Hope this helps
Eat!! Sleep!! and do what ever they want!!
or they just build a house
Answer:
8.8 cm
Step-by-step explanation:
-We know that the top 20% of the books are oversized.
-We therefore find the z-value of the top 20%:

#We substitute the z value in formula to solve X.

Where
- X is the minimum thickness of the book.
-Given
, the minimum thickness,X can be calculated as follows:

Hence, the minimum thickness of the oversized books is 8.8 cm
Complete question :
Each state imposes its own excise tax on gasoline. Suppose, for example, that the state of Massachusetts imposes a state gasoline tax of $0.26 per gallon. Suppose further that an average of 1,022,000 gallons of gasoline per day were sold in Massachusetts in 2010. The average revenue from gasoline tax in 2010 is approximately?
Answer:
$265,720
Step-by-step explanation:
Given that:
State gasoline tax = $0.26 per gallon
Average number of gasoline sold per day = 1,022,000 gallons
. From the availabke information given :
Revenue generated = gasoline tax per gallon multiplied by the average number of gallons sold
= $0.26 * 1,022,000
= $265,720