Answer:
$258,790
Explanation:
Bramble report as its December 31 inventory:
= Inventory in hand as per physical count + Goods purchased from P corporation under FOB shipping basis + Cost of goods sold to A company under FOB destination basis
= $216,300 + $22,720 + $19,770
= $258,790
Therefore, the amount to be reported by Bramble company is $258,790.
If the lender agrees not to start an action, it is called <u>"forbearance."</u>
With regards to a mortgage process, forbearance is an extraordinary assention between the lender and the borrower to postpone a foreclosure. The literal significance of avoidance is “holding back.”
At the point when mortgage borrowers can't meet their repayment terms, moneylenders may select to abandon. To keep away from dispossession, the loan specialist and the borrower can make an assention called "forbearance". As per this understanding, the loan specialist defers its entitlement to practice dispossession if the borrower can get up to speed to its installment plan by a specific time. This period and the installment plan rely upon the subtle elements of the understanding that is acknowledged by the two gatherings.
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
d. The cash budget must be prepared prior to the sales budget because managers want to know the expected cash collections on sales made to customers in prior periods before projecting sales for the current period.
Explanation:
- From the statements the cash budget must be prepared in advance to the sales budget is not corrects. As the sales budget is prepared first and it establishes a format for the budget that is critical for the company successes and it thus consists of the different elements that depend in how a business is organized.