answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
2 years ago
13

A call option on Jupiter Motors stock with an exercise price of $75 and one-year expiration is selling at $6. A put option on Ju

piter stock with an exercise price of $75 and one-year expiration is selling at $4.0. If the risk-free rate is 10% and Jupiter pays no dividends, what should the stock price be
Business
1 answer:
Leno4ka [110]2 years ago
4 0

Answer:

75.00

Explanation:

You might be interested in
________ reject most traditional advertising and use multiple sources—traditional media, the Internet, product-rating magazines,
ser-zykov [4K]

Answer:

Proactive consumers

Explanation:

Proactive means acting in advance to deal with an unexpected change or difficulty in the future.

Proactive consumers refers a group of consumers who are an intrinsic part of the creative process of developing a product. They are the active consumers. They are not a part of the passive consumers where industry dumps consumer goods.

Proactive consumers are part of the production and marketing process of a product. They make research on how a product can be improved on.

Proactive consumers reject most traditional advertising and use multiple sources—traditional media, the Internet, product-rating magazines, recommendations from friends in-the-know—to not only research a product, but to negotiate price and other benefits.

3 0
2 years ago
An investor buys a 5-year, 9% coupon bond for $975, holds it for 1 year, and then sells the bond for $985. What was the investor
Ann [662]

Answer:

hence investor's rate of return is 10.26%

Explanation:

Given data

time = 5 year

rate = 9%

coupon bond = $975

sell bond = $985

at time = 1 year

to find out

investor's rate of return

solution

we will find first here Coupon payment  that is

Coupon payment = 9% of 1000 that is  $90

so that we can say that coupon bond will be

975 = 90 / (1 + r ) + $985 / (1 + r )

solve here r we get r

rate r = 10.26 %

so

hence investor's rate of return is 10.26%

3 0
2 years ago
An osha inspector completed her inspection of a mining operation, including a walkaround and employee interviews. then the osha
Leviafan [203]

Answer:

The inspector found a violation that could cause serious injury or death.

8 0
1 year ago
Sheridan Company purchased a delivery truck. The total cash payment was $43,718, including the following items. Negotiated purch
rosijanka [135]

Answer:

the cost of the delivery truck is $40,698

Explanation:

The computation of the cost of the delivery truck is given below:

Negotiated purchase price $34,800

Installation of special shelving $2,880

Painting and lettering $930

Sales tax  $2,088

Cost of the delivery truck $40,698

Hence, the cost of the delivery truck is $40,698

The same should be considered and relevant

7 0
1 year ago
A company developed the following per-unit standards for its product: 2 gallons of direct materials at $8 per gallon. Last month
alekssr [168]

Answer:

Direct material price variance= $1,200 favorable

Explanation:

Giving the following information:

Standard price= $8 per gallon

Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $22,800.

To calculate the direct material price variance, we need to use the following formula:

Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity

Actual price= 22,800/3,000= $7.6 per gallon

Direct material price variance= (8 - 7.6)*3,000= $1,200 favorable

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Jamarcus's employer pays 80 percent of his medical insurance. If the insurance costs Jamarcus $20 a week, how much is his employ
    6·1 answer
  • Answer you are told that metal x is a better reducing agent than metal y. this must mean that:
    8·1 answer
  • Homeyer Corporation has provided the following data for its two most recent years of operation: Selling price per unit $ 71 Manu
    10·1 answer
  • An analyst needs to adjust the nominal GDP for the years 2000 and 2010 into real terms to conclude his comparison analysis. The
    6·1 answer
  • Apple is an established firm that encourages and emphasizes entrepreneurial behavior throughout its various divisions. Apple pra
    10·1 answer
  • Hopscotch​ Limited, a manufacturer of a variety of​ products, uses an activityminusbased costing system. Information from its sy
    6·1 answer
  • Recently it was announced that FC Cola Company was pursuing a merger with Lemon-Lime Soda Co. The proposed merger is expected to
    9·1 answer
  • A quality improvement project was initiated in an industry that has seasonal demand for their product, coolers/ice chests, which
    9·1 answer
  • R. L. Ybarra employs John Ince at a salary of $53,000 a year. Ybarra is subject to employer Social Security taxes at a rate of 6
    12·1 answer
  • During the past year, Arther Anderson Services paid $360,800 in interest along with $48,000 in dividends. The company issued $23
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!