Answer:
correct option is c.4%
Explanation:
given data
maturity value = $1,000
nominal rate of return r = 10 percent = 5 % semi annually = 0.05
mature time t = 5 years = 10 semi annually
current market value = $768
solution
we apply here present value formula that is
present value = coupon rate × maturity value ×
+
..............1
put here value and we get
$768 = coupon rate × $1000 ×
×
solve it we get
coupon rate = 1.99549 % Semi-annual
so here annual coupon interest rate is = 2 × 1.99549 %
annual coupon interest rate is 3.99 = 4%
so correct option is c.4%
<span> Going on a job interview </span>can make you<span> feel like </span>you<span>'re back in school .... are easily </span>answered<span> by a quick perusal of a company's </span>website<span> is even worse, ...</span>
Answer:
If the sales target is $6, the consumer must buy one pair's cheap sandal because it gets a maximum value of 20 per $spent.
Explanation:
The computation of maximize utility is shown below:-
Bananas Pizza Cheap Sandals
Units MU MU/Price MU MU/Price MU MU/Price
1 19 19 48 16 120 20
2 15 15 33 11 30 5
3 5 5 3 1 6 1
If the sales target is $6, the consumer must buy one pair's cheap sandal because it gets a maximum value of 20 per $spent.
Answer:
$12,000 Overhead Underapplied
Explanation:
Calculation to determine what The overapplied or underapplied manufacturing overhead for the year was:
Total pre-determined manufacturing overhead $72,000
($3*24,000)
Less Actual manufacturing overhead cost incurred ($84,000)
Overhead Underapplied $12,000
Therefore The overapplied or underapplied manufacturing overhead for the year was:$12,000 Overhead Underapplied