Answer:
$100338000.
Explanation:
Given: Inventory carrying= $100338000.
As entire inventory is been sold at current price, then revenue of the company will increase by $100338000, therefore contribution margin will also increase further by $10033800 for the Andrew corp.
∴ Contribution margin= $100338000.
Inventory carrying cost are the cost of holding inventory for a period of time until it is sold. it include warehousing cost, cost for keeping inventory safe, etc.
Answer:
The answer is $1000.
Explanation:
We can define fixed cost as the costs that does not increase or decrease as with the change in the service given or the goods produce.
According to this, we can say that the $16 price per meal and therefore the $4 ingredients are not included in the fixed cost. The light, heat and fuel are also dependent on the usage, so they do vary with the service given.
The other costs given in the question are eligible to be counted as fixed costs because they are not dependent on the number of costumers or the amount of food served.
So the fixed costs for Bella Capri per week is $250 + $150 + $600 = $1000.
I hope this answer helps.
Answer:
UNIT COST $32
Explanation:
the absorption costing system is the sum of expenses applicable to purchases and charges directly or indirectly incurred to produce a good or service.
This model considers both fixed and variable costs. Which translates into a higher unit cost.
in these case unit cost = 6+10+6+6+2+2 = 32
+Direct materials $6
+Direct labor $10
+Fixed manufacturing overhead $6,000 / 1000 units= $6
+Variable manufacturing overhead $6
+Fixed operating expenses (selling, general, and administrative) $2,000
/ 1000 units=$2
Variable operating expenses (selling, general, and administrative $2
Answer:
economic costs = $56,000
Explanation:
given data
seeds = $2,000
fertilizer = $3,000
pesticides = $6,000
earning = $45,000
solution
total Accounting cost of Mr. jernigan is
total Accounting cost of Mr. jernigan = $2,000 + $3,000 + $6,000
total Accounting cost of Mr. jernigan = $11,000
and
economic costs = accounting costs + opportunity costs
economic costs = $11,000 + $45,000
economic costs = $56,000