answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
2 years ago
8

Given the following data: Selling price per unit $ 2.00 Variable production cost per unit $ 0.30 Fixed production cost $ 3,000 S

ales commission per unit $ 0.20 Fixed selling expenses $ 1,500 The break-even point in dollars is: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) Garrison 16e Rechecks 2017-08-04
Business
2 answers:
Irina-Kira [14]2 years ago
8 0

Answer:

Break-even point in dollars is $6,000

Explanation:

To compute break-even point in dollars, the formula would be

Break-even in dollars = <em>Fixed Cost / Contribution Margin Ratio</em>

<em />

<em>Step 1. Compute the unit contribution</em>

<em />

Contribution margin =  Selling price - (variable production expense + variable selling & administrative expenses)

  • CM = 2 - (0.30 + 0.20)
  • CM = 2 - 0.50
  • <em>CM = 1.50</em>

<em>Step 2. Compute contribution margin ratio </em>

CMR = unit contribution margin / selling price

  • CMR = 1.50 / 2
  • CMR = 75%

<em>Step 3. Compute break-even in dollars</em>

<em>Break-even in dollars = fixed cost / contribution margin ratio</em>

<em>BES = ($3,000 + $1,500) / 75%</em>

<em>BES = $4,500 / 75%</em>

<em>BES = $6,000</em>

Shkiper50 [21]2 years ago
3 0

Answer:

Break Even Point in Dollars = $6,000

Explanation:

Break Even Point in Dollars = \frac{Total \: Fixed \: Cost}{Contribution \: Per \: Unit} \times Selling price per unit.

Total Fixed Cost = Fixed Production cost + Fixed Selling Expenses

Fixed Production Cost = $3,000

Fixed Selling Expense = $1,500

Total Fixed cost = $3,000  +$1,500 = $4,500

Contribution per unit = Selling price - Variable Cost per unit

Selling Price Per Unit = $2.00

Variable Cost Per Unit = Variable Production cost + Sales commission

Variable Production cost = $0.30

Sales Commission Cost = $0.20

Variable Cost per unit = $0.30 + $0.20 = $0.50

Contribution per unit = $2.00 - $0.50 = $1.50

Break-even point = \frac{4,500}{1.5} \times 2 = 6,000

Break Even Point in Dollars = $6,000

You might be interested in
Boise Corporation reported ROA of 4%, ROE of 6%, and Sales/Total assets ratio of 2.0 last year. What is the company's profit mar
Andrei [34K]

Answer:

d) 2%

Explanation:

ROA = profit margin x assets turnover ratio

ROA = 4%

assets turnover ratio = sales / assets = 2

profit margin = ROA / assets turnover ratio = 4% / 2 = 2%

Profit margin refers to how much money does a company make from its revenue, i.e. how many cents does a company earn from every dollar of revenue. In this case, the company's net profit is 2¢/$

8 0
2 years ago
Lola, along with many of her friends, grew up in a very poor country and didn’t attend school. A consumer products company wants
Ludmilka [50]

Answer:

d. lack of interest

Explanation:

7 0
2 years ago
7. Total Cost for Savings Piggy bank with cash Dean is planning to purchase a new Nissan Altima which costs $26,865. He has save
son4ous [18]

Answer:

The monthly deposit is calculated using PMT function :

rate = 1.2%/2 (converting annual rate into monthly rate)

nper = 12 * 5 (5 years of deposits with 12 monthly deposits each year)

pv = -3200 (Amount put into account now. This is entered with a negative sign because it is a cash outflow)

fv = 26865 (Required value of account after 5 years)

PMT is calculated to be $379.70.

The monthly deposit is  $379.70.

7 0
1 year ago
Pharoah Company just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 186 units $1290 June 10 248
kherson [118]

Answer:

<u>Ending Inventory 2,092</u>

<u></u>

Explanation:

PURCHASES  

DATE QUANTY PRICE         SUBTOTAL

1       186                 $6.935484   $1,290.00

10      248                   $7.78226   $1,930.00

15      248                  $8.38710   $2,080.00

28       186                  $8.81720   $1,640.00

<em>Inventory on hand 260</em>

Using FIFO <u>we have to pick from the bottom of the table</u> until reach 240 unit.

last line: June 28th 186 units total cost 1640

<em>240 - 186 = 54 units </em>

we need 54 more units so we go to next purchase

June 15th 54 units  at 8.3810 = 542.034 = 542

Now we add to get total ending ivnentory

186 units 1640

54 units 452

<u>Ending Inventory 2,092</u>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sarah is planning a party at a party hall. The meal option is $50 per person and includes the hall for free. The hall-only optio
Tomtit [17]

Answer:

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

Explanation:

given data

The meal option = $50 per person.

Hall free = $ 0 per person

total guest = 40

hall-only option = $1,500

external caterer = $30 per person

solution

when we go for meal option than hall free so total cost will be as

total cost = total guest  × $50 per person

total cost = 40 × $50

total cost = $2000

and

when we go for hall only option than total cost will be

total cost = total guest   × external caterer charge + hall-only option

total cost =  40  × $30 + $1500

total cost =   $2700

so

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which material is a modern non-corrosive engineering material used in buildings?
    12·2 answers
  • Carmen is a member of a student taskforce that was asked to recommend solutions to the university's budget problem. when she not
    5·1 answer
  • Tolan Corp.'s trademark was licensed to Eddy Co. for royalties of 15% of sales of the trademarked items. Royalties are payable s
    13·1 answer
  • Bartran Company assembles ink cartridges. Each finished cartridge has three child items: a plastic case, a label and several oun
    15·1 answer
  • When choosing a senior sales representative or sales manager to serve as a sales trainer, the company should look for success in
    8·1 answer
  • Hampton Industries had $61,000 in cash at year-end 2017 and $27,000 in cash at year-end 2018. The firm invested in property, pla
    8·1 answer
  • "Born and raised in India, Rashmi has always enjoyed Indian cooking. As a matter of fact, cooking was her passion and she always
    13·1 answer
  • During the financial crisis of 2007-2008, the Fed engaged in lending to certain large non-bank financial firms in the private se
    11·2 answers
  • Joe has just moved to a small town with only one golf​ course, the Northlands Golf Club. His inverse demand function is pequals=
    15·1 answer
  • Analyze the following scenarios to determine who can appropriately access health information.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!