Answer:
-1.14
Step-by-step explanation:
The given information in statement is
mean=μ=69
standard deviation=σ=3.5
Let X be the Ishaan's exam score
X=65
The Z score can be computed as


z=-1.1429
z=-1.14 (rounded to two decimal places).
Thus, the computed z-score for Ishaan's exam grade is -1.14.
First, you need to take 40% off of the original price ($68) to find the discount. to do this, multiply 68 by 0.4 (.4 is 40% in decimal form). You should get $27. 20. Next, you subtract this from 68- keep in mind that we found the discount, not the actual price. 68- 27.20= 40.8. Now, we multiply this by 20%, or 0.2- you should get 8.16. Subtract that from 40.8 to get <u>$32.64</u>.
In order to get the total price, we can multiply the 4 dollars by .05 to find 5 percent of the object's cost and add it to the sales tax. So, .05 times 4 is 0.2, meaning there is a sales tax of 0.2 dollars. We add that to the four, so the total price is 4.20 dollars. Hope this helps.
Answer:
therefore, he had 181 digital cameras at first
Step-by-step explanation:
total=240
digital= 3x+82
manual= x+26
total= digital + manual
240= 3x+82+26+x
x= 240-108/4
x= 33
digital= 3×33+83
=181