Answer:
c.
Explanation:
the product is a "me-too" and contains no new technology or points of difference
Price skimming is a pricing strategy in which a marketer sets a relatively high initial price for a product or service at first, then lowers the price over time
Answer:
The value of this share of preferred stock is $44.44
Explanation:
Dividend = $10
Yield= 22.5% = 0.225
Value of share of preferred stock = Dividend / Preferred stock yield
=$10/0.2250
=$44.44444
=$44.44
Answer:
The answer is: $6,900
Explanation:
To determine how much the insurance company should charge, we must first calculate the amount of money they expect to pay:
- total loss $200,000 x 0.002 = $400
- 50% loss $100,000 x 0.01 = $1,000
- 25% loss $50,000 x 0.1 = $5,000
Total $6,400
If the insurance company expects to pay $6,400 per year, they will have to charge $6,900 ($6,400 + $500) to cover their expenses and earn a $500 profit.
Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%
Answer:
Because it give you the opportunity to offer a diverse range of products and services. (this is expansion in business growth)
Explanation: