Answer:
a) density of the object is 3995.01, b) the weight scale reads 22N c) the sum individually will be the same with when added together.
Step-by-step explanation:
The weight of the object in air is 8N,
and weight = Mass * acceleration due to gravity = m * 9.81
8/9.81 = 0.815,
upthrust( force acting on the body from the liquid impeding the immersion) on the body when fully submerged = weight in air - weight in water = 8N - 6N =2N
Upthrust = weight of water displaced = 2N = mass * acceleration
2/9.81 = 0.204kg
density of water(1000kg/m^3) = mass of water / volume of water
volume of water displaced = 0.204/1000 = 0.000204m^3 (204cm^3)
volume of water displaced = volume of the solid
density of solid = mass/ volume = 0.815/0.000204 = 3995.01kg/m^3
b) when fully submerge in water the the scale experience according to newton third law of motion ( equal and opposite reaction of forces) additional 2N push so that total weight with the fully submerge solid = 20N + upthrust = 20N + 2N =22N
c) the of two scale reading is before (8N + 20N = 28N) and after (6N + 22N = 28) since there is no loss of matter; the demonstration was in equilibrium.
Step-by-step explanation:
to be honest I'm not sure how to do
Comment
Answer:
6.31 mi
Step-by-step explanation:
The diagram below explains the solution better.
From the diagram,
C = starting point of the race.
A = end of the first part of the race.
B = end of the race.
Using Cosine rule, we can find the straight-line distance between the starting point and the end of the race.
Cosine rule states that:
![a^2 = b^2 + c^2 - 2bc[cos(A)]](https://tex.z-dn.net/?f=a%5E2%20%3D%20b%5E2%20%2B%20c%5E2%20-%202bc%5Bcos%28A%29%5D)
where A = angle A = <A
Given that
b = 5.2 miles
c = 2.0 miles
<A = 115° (from the diagram)
Hence,
![a^2 = 5.2^2 + 2.0^2 - 2*5.2*2.0[cos(115)]\\\\a^2 = 27.04 + 4 - 20.8[cos(115)]\\\\a^2 = 31.04 + 8.79\\\\a^2 = 39.83\\\\a = \sqrt{39.83}\\ \\a = 6.31 mi](https://tex.z-dn.net/?f=a%5E2%20%3D%205.2%5E2%20%2B%202.0%5E2%20-%202%2A5.2%2A2.0%5Bcos%28115%29%5D%5C%5C%5C%5Ca%5E2%20%3D%2027.04%20%2B%204%20-%2020.8%5Bcos%28115%29%5D%5C%5C%5C%5Ca%5E2%20%3D%2031.04%20%2B%208.79%5C%5C%5C%5Ca%5E2%20%3D%2039.83%5C%5C%5C%5Ca%20%3D%20%5Csqrt%7B39.83%7D%5C%5C%20%5C%5Ca%20%3D%206.31%20mi)
The straight-line distance between the starting point and the end of the race is 6.31 mi
Answer:
option A: x + 1.5y ≤ 20
option C: x + 3y ≤ 36
option D: x ≥ 0
option H: y ≥ 0
Step-by-step explanation:
It says to assume x = the number of packages of pasta and y = the number of jars of pasta sauce.
Since the number of items can not be a negative number, we have x ≥ 0 and y ≥ 0.
Condition: He has $36, and can carry up to 20 pounds of food in his backpack.
Pasta costs $1 for a 1-pound package. Pasta sauce costs $3 for a 1.5 pound jar.
If he buys 'x' packs of pasta and 'y' jars of pasta sauce, then:-
Total cost = 1x + 3y ≤ 36 dollars.
and Total weight = 1x + 1.5y ≤ 20 pounds.
Hence, we have four inequalities:-
option A: x + 1.5y ≤ 20
option C: x + 3y ≤ 36
option D: x ≥ 0
option H: y ≥ 0
Step-by-step explanation:
if each the bonus is shared equally each will get 420
if 40% is shared by managers each manager will get 560
if 7 sales persons share 60% each will get 360
therefore Peter salesperson will get 360
but he thinks he will get 336 because if 420 is 125% that is including his extra 25% then hundred percent of the 420 is 336 which is not what he will get there for Janet is correct