For this case we have the following equation:

From here, we clear the value of x.
We have then:

Then, we look for the value of 2x. We have then:

Answer:
The value of 2x is given by:

Answer:
Train B.
Step-by-step explanation:
2 hours on Train A would be 120 miles and 2 miles on Train B would be 250 miles. The greater number (which is train B) is the one going the fastest.
Please mark me brainliest I need it! Please!
Answer:
Number of random samples = 962598
Step-by-step explanation:
A random sample represents the responses for a certain survey of a part of the population.
A sample size is the part of the population being surveyed.
For a population
the number of different random samples that can be chosen for a sample size
can be calculated as =
This can be calculated as :
Given:
Population size = 43
Sample size = 5
Number of random samples = 
⇒
⇒
⇒
[Canceling out the common terms]
⇒
(Answer)