Answer:
Budgeted Operating expense= $505,375
Explanation:
Giving the following information:
Operating Expenses Variable Operating Costs $.75 per unit sold
Fixed Operating Costs $475,000
Other Info: Units sold in 2016 40,500
To determine the budgeted operating expense, we need to use the following formula:
Operating expense= total fixed operating expense + total variable operating expense
Operating expense= 475,000 + 0.75*40,500= $505,375
The future value of a current investment is calculated through the equation,
F = P x (1 + i)^n
where F is the present value, F is the future value, i is the nominal interest rate, and n is the number of years.
Substituting the known values,
F = ($375)(1 + 0.03)^1 = $386.25
Hence, the answer to this item is letter C.
Answer:
December 31 Salaries & wages expense 3600 Dr
Salaries & wages Payable 3600 Cr
Explanation:
The pay week is of 5 days starting from Monday to Friday. The wage per day is,
wage per day = 6000 / 5 = $1200 per day
The adjusting entry is made based on the accrual or matching principle which follows that the expenses and revenue relating to a particular period should be matched and recorded in their respective periods.
Thus, the wage expense for 3 days ending 31 December will be recorded as wages expense on 31 december for 1200 * 3 = $3600
The credit against this entry will be wages payable as the wage will be paid on January 2.
Answer:
Allocated MOH= $158,000
Explanation:
Giving the following information:
The standard direct labor quantity is 4 hours per lamp, and the company produced 9,800 lamps in January. This required 39,500 direct labor hours.
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 4*39,500= $158,000