Answer:
Option C is correct
Explanation:
Using straight line depreciation method we can calculate the annual depreciation of the machinery, which can be calculated from the following formula:
Straight Line Depreciation = (Cost - Salvage Value) / Useful value
Straight Line Depreciation = ($95000 - $5000) / 5 years life = $18,000
The double entry would be:
Dr Depreciation Expense $18,000
Cr Accumulated Depreciation $18,000
Canada will be least comfortable with this type of a structure.
Explanation:
An organizational system which is based on a hierarchical, structured network, is also called a bureaucratic structure. The layout of the system is best suited for companies operating in a safe and unique climate. Generally, a mechanistic system is easy to manage. When a business operates in a stable environment, it never needs to be changed.
Authority represents a well-defined hierarchy of mechanistic organisations, with top managers taking the majority of decisions. Since the world is relatively stable, there is no need for complicated decision-making procedures spanning many parties. Subordinates should obey and not challenge their reasoning in the course of management. Unlike actions, contact often flows via or from the top down hierarchical paths.
<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Answer:
<u> borrow for one year at 1.75% and then must borrow fixed.</u>
<u>Explanation:</u>
This option appears to be more economically advantageous and would save all jobs. Consider why this is the case from the interest paid in each option:
The Interest rate paid at 1.75%:
- for one year at 1.75% = $700, 000 (1.75%x40,000,000)
- for annually up to five years at 1.75%= $3,500,000 (1.75%x40,000,000x5 years).
The Interest rate paid at 4%:
- borrow fixed for 16 years at 4% = $25,600,000 (4% x 40,000,000 x 16)
- borrow fixed for 12 years (17-5) at 4% = $19,200,000 (4% x 40,000,000 x 1,600,000)
Total:
First option = $26,300,000 plus all jobs saved
Second option = $22,700,000
Therefore, the first option is more economically advantageous.
Answer:
The mortgage interest amount will be "Zero (0)".
Explanation:
A property to pay. Unless the apartment is started renting for 15 days or more in one year as well should not be used for private purposes for even more of some
(1) 14 days as well as
(2) 10% of the total rentals days, the apartment shall be considered as rental home.
Gross income = $7000
Now,
![Total \ expenses = (2500+9000+2400+1000+7500) - personal \ deduction[(2500+9000+2400+1000+7500)\times \frac{13}{100} ]](https://tex.z-dn.net/?f=Total%20%5C%20expenses%20%3D%20%20%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%20-%20personal%20%5C%20deduction%5B%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%5Ctimes%20%5Cfrac%7B13%7D%7B100%7D%20%5D)
On putting the values, we get
⇒ 
⇒ 
And, Net rental loss will be:



So that the Mortgage interest itemized will be "0"
.