Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
Answer: $67,600 and $2600
Explanation:
Total unit = 13,000
Defective unit cost = $5.20
Resale price = $3.00
Reworked = $5.00
Full price = $8.20
Opportunity cost
= Full price - replacement unit
= 8.20 - 5.20
= 3.00
= . Cost of reselling
= 13,000 × 3.00
= $39,000
1. Cost of defective units
= 13,000 × 5.20
= $67,600
2. Cost of reworked
= $5.00 × 13,000
= $65,000
3. Full price
= 13,000 × $8.20
= $106,600
B. Incremental income of selling the unit as scrap and reworked
Scarp = $67, 600
Reworked = $(106600 -39, 000- 65,000)
= $2600
Answer:
may give rise to conflicts of interest between dominant shareholders and small outside shareholders.
Explanation:
Concentration of ownership of a firm occurs when only a person or a few individuals own large portions of the company.
Decision making on important aspects of the business are taken by these circle of people.
Concentrated ownership is an internal governance system where the majority owners have high degree of control on how the business operates.
This leads to conflict between the major owners and other small shareholders. The small shareholders may feel left out in decisions concerning the business.
The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer:
Roth IRA account
Explanation:
The best type of account that you should save money in for Retirement is a Roth IRA account. This will allow you to put and save a maximum of $5,500 USD per year which will compound annually with interest and can be redeemed when you retire. Once you redeem your money at the age of 65 1/2 it will be completely tax-free. Meaning you have no liabilities with that money whatsoever and you can simply enjoy your retirement with that money.