Answer:
20
Step-by-step explanation:
In 8 hours, it will leak 2.5 * 8 = 20 cups of water.
He would be driving approximately 110 km an hour
Answer:
a] is 8cm
Step-by-step explanation:
A=2a2+4ah
a=8cm
h=15cm
therefore A=608
Here is something to keep in mind.
when there is a downward slope, the slope will ALWAYS have a negative slope. even if it is above the x-axis. negative slopes will tend to go from positive y-axis to negative y-axis
so personally would have to go with -4
because the x-axis is by 4 each time. and this slope is going downward.
your answer will be D
The answer is -500, hope this helped