Answer:
Job 765 Job 766
Direct material $5,670 $8,900
Direct labor $3,500 $4,775
Overhead $5,400 $8,800
(27*200) (44*200)
Total Job cost $14,570 $22,475
b) Cost per unit = Total job cost/unit produced
Job 765 = $14,570/152 units
Job 765 = 95.86
Job 766 = $22,475/250 units
Job 766 = 89.90
Answer:
combined degree: 3,5385
Explanation:
degree of operating leverage:

contribution: Q (sales - variable cost)
150,000 x (30 - 7) = 150,000 x 23 = <u>3,450,000</u>
EBT = contribution - fixed cost - interest expense
3,450,000 - 2,050,000 - 425,000 = <u>975,000</u>


combined degree: 3,5385
Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Answer:
a. $10,311
b. $0
c. $9,546.95
Explanation:
a. Deferred tax asset account:
= Deferred tax asset 2019 + Deferred tax asset 2020
Deferred tax asset 2019 = Bad debt for book purposes * tax rate
= 196,400 * 21%
= $41,244
Deferred tax asset 2020 = Bad debt for tax purposes * tax rate
= 147,300 * 21%
= -$30,933
Deferred tax account balance = 41,244 + (- 30,933)
= $10,311
b. Deferred tax liability account = $0
From the given details there are no tax liabilities.
c. Cost to Mini;
= Deferred tax asset * Present value factor
= 10,311 * 0.9259
= $9,546.95
Answer:
Option (b) Decline 20%
Explanation:
Data provided in the question:
Firm X has declared a stock dividend that pays one share of stock for every five shares owned
Therefore,
The increase in number of shares
= [ 1 ÷ 5 ] × 100%
= 20%
Thus,
The earnings per share will decrease by the amount of increase in number of shares i.e decrease by 20%
Hence,
Option (b) Decline 20%