Answer:
Boris, Carina, and Theo each owe $3 million jointly and severally, so Alina may sue one, two, or all three for the $3 million balance.
Explanation:
Under a partnership firm, all the partners are held equal in terms of liability, and they are held liable independently and together for the same amount.
Accordingly, it do not matter whether the partner is active or not active in the business.
Therefore, in the given instance also, even though Theo was not an active partner he shall also be held liable for any damage to any third person because of concerned business.
Thus, correct option is:
Statement B
You would turn it in to the police so they can find out whos money it is or you could try to find him
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
Answer:
Bill must earn at 4.89% interest rate
Explanation:
The rate that Bill must earn on the $26,000 in order to be able to accumulate $30,000 in three years' time is computed below using the future value formula:
FV=PV*(1+r)^N
FV is the future value of $30,000
PV is the principal to be invested today of $26,000
N is the duration of the investment of 3 years
r is the unknown
30,000=26000*(1+r)^3
divide both sides by 26,000
30000/26000=(1+r)^3
divide the index on both sides by 3
(30000/26000)^(1/3)=1+r
r=(30000/26000)^(1/3)-1
r=1.048856246
-1
r=0.048856246
r=4.89%