Answer:
the most spend on research will be $12,000
Explanation:
given data
earn = 2% more
trading costs = 0.5%
stock portfolio = $800,000
solution
we know that here net earnings due to research is expected is
net earnings due to research = 2% - 0.5 % = 1.5 % of stock portfolio
so
spend on research is = 1.5 % of stock portfolio
spend on research is = $800,000 × 1.5%
spend on research is = $12,000
so here when we spend more than $12,000 it end up in a net loss
so the most spend on research will be $12,000
Answer: Option (b) is correct.
Explanation:
Opportunity cost is the benefit that is foregone for an individual by choosing one alternative over other alternatives available to him.
If the opportunity cost is lower for an individual then this will benefit him whereas if the opportunity cost is higher then this will not benefit the individuals.
The preferences of Pam, Pru and Pat are given. Therefore, according to their preferences, the opportunity cost of the trip to Hawaii for Pam and Pat is a cruise and for Pru is a skiing.
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
Answer:
larimar
music
Barack Obama
Explanation:
In the Dominican republic, Larimar is the most famous gemstone. This stone is found in the sea shores of the area. The stone has varying colors. At most instances, the stone has colors that vary from white to light blue, green deep blue, and deep blue.
The most famous culture in Cuba is music. The music is a fusion of the Latino and Hispanic music.
In 2016, president Obama made is visit to Cuba.