Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
CarmelRugs plans to sell carpets for $1,000 each. The company will purchase the carpets from a local distributor for $400 each, with the privilege of returning any unsold units for a full refund.
Jean’sClub has offered Carmel Rugs two payment alternatives for the use of space.
Option 1:
Fixed cost= $17,400 for the sale period
Option 2: 20% of the total revenues earned during the sale period.
Break-even point= fixed costs/contribution margin
Option 1:
Break-even point= 17400/(1000-400)= 29 carpets
Option 2:
Break-even point= (400+200)/(1000-400)=1 carpet (no fixed cost)
Well...if he earns $75 an hour....and he worked for 20 hours...that's
75 * 20 which = 1500
Now it says he also earns a flat fee....since the question states he billed the client 1800...and he only earned 1500 of it...that must mean that his flat fee would be
1800 - 1500 = 300
So his flat fee is 300...and his variable charge...is 75x (75 dollars per hour)
in an equation...this would look like
C(x) = 75x + 300
Answer:
PLANNING
Explanation:
Planning is the management function and process of thinking about the activities required to achieve a desired goal.
It is the first and foremost activity to achieve desired organizational results.
It involves the creation and maintenance of a plan, such that if the plan is followed, organizations can achieve their goals
Planning is also a management process, concerned with goal definition for a company's future direction and determines the resources to achieve such goals. To achieve goals, managers may develop plans, such as a business plan, sales plan or a marketing plan