Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
The equivalent annual cost of an oven is 
Explanation:
Hi
<u>Known Data</u>
Operating cost=
,
and 
<u>Computing total cost per year</u>
We are going to use the formula below with the known data.
. Then this is the fixed amortization cost per year.
Finally, we sum the fixed amortization cost per year and the operating cost:
Total cost per year=
, therefore the answer is 
Answer:
The answer is d
Explanation:
PV=(AP-SP) x AQ
500u=(1-x) x 10,000
500u=10,000x
x=$0.05
SP=1-0.05
=$0.95
Hope this helps! have a great day!
The most desirable bundle of rights in time-sharing gives the buyer privileges to rent or sell the interest in the property. These rights are known as Livery of Seisin. Livery of Seisin refers to owning something and having the right to sell it. When a consumer owns a time-share, they have the rights to rent or sell the property during their allotted time during the year they have the property.