Answer:
$30,000 excess
Explanation:
Beginning cash balance + Budgeted receipts - Budgeted disbursements + excess/deficiency = desired ending balance
$18,000 + $175,000 - $174,000 + $X = $49,000
$19,000 + $X = $49,000
$X = $49,000 - $19,000
$X = $30,000
Answer:
$209,600
Explanation:
Calculation of the net income (or loss) for the year
Stockholders’ equity = Total Capital + Net Income - Dividend
Therefore the Net Income will be:
Using this formula
Net income= Stockholders’ equity + Dividend - Total Capital
Where,
Stockholders’ equity =$343,200
Dividend =$20,000
Total Capital =$153,600
Let plug in the formula
Net income= $343,200 + $20,000 - $153,600
Net income= $209,600
Therefore the net income (or loss) for the year will be $209,600
Answer:
$61,127,596
Explanation:
formula for the value of operations =
[Free Cash Flows (1 + growth rate)] / (WACC - growth rate)
where
We have D/E = 2 or D=2*E (debt-equity ratio)
Tax = T=35%,
Ks=10%,
Kd =7%
Kd*(1-T) = 7%*(1-35%) = 4.55%
WACC = Kd*(1-T)*(D/(D+E)) + Ks*(E/(D+E))
WACC = 4.55%*(2E/3E) + 10%*(E/3E)
WACC = 4.55%*(2/3) + 10%*(1/3)
WACC = 6.37%
Value of Ops = 2000000*(1+3%)/(6.37%-3%)
Value of Ops = $61,127,596
to be profitable it must receive for the product line $61,127,596
Answer:
A. standard deviation = $500, expected return = $5,000
Explanation:
For analysis which investment involved the least amount of risk we need to determine the coefficient of variation i.e. shown below:
As we know that
Coefficient of variance = standard deviation ÷ expected return
A = $500 ÷ $5,000 = 0.10
B = $700 ÷ $500 = 1.40
C = $900 ÷ $800 = 1.125
D = $400 ÷ 350 = 1.143
As it can be seen that investment A has the leas amount of risk hence, the same is to be considered
Answer:
The supply of Nigeria cocoa nibs will increase this year.
Explanation:
last year Nigeria supplied at $9 per 10 pounds but this year its supplying at $12 per pounds, this means that the Nigerian nibs quantity will have to increase to cover up for the demand of its goods.