Are you sure you meant to type "

" ? or did you mean "

"
Given :
Initial concentration , 240 ppm .
Final concentration , 360 ppm .
To Find :
Percent increase.
Solution :
Percentage increase is given by :

Therefore , percent increase is 50 % .
Hence , this is the required solution .
Well, as you can see from the rectangle RT and SW should have equal lengths. So to find the value of x, we need to do.....
4x + 10 = 5x - 20
-x + 10 = -20 (Subtraction property of equality)
-x = -30 (Subtraction property of equality)
x = 30 (Division property of equality)
To check our work:
4(30)+10 = 130
5(30)-20 = 130
So, the value of x is 30!
Answer:
Bill launched a model rocket, and estimated its height h, In feet, after 1 seconds. His results are shown in the table
Time, 1 0 1 2 3 4
Height, h 0 110 190 240 255
Bill's data can be modeled by the function h(t) = -1612 + 128.
Which value is the best prediction for the height of the rocket after 5.5 seconds?
A 150 ft
B. 180 ft
C. 220 ft
D. 250 ft
E 260 ft