Answer:
$280 dollars
Step-by-step explanation:
When they were leaving

When they returned home, they brought 196 Euros.

They brought back $280 dollars to the United States.
pi radians in a semicircle (half circle)
2pi radians in a full circle.
2pi = 2*3.14 = 6.28 approximately, so there are approximately 6.28 radians in a half circle.
2pi radians is equivalent to 360 degrees.
Answer: the probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles is 0.067
Step-by-step explanation:
Since the life expectancy of a particular brand of tire is normally distributed, we would apply the formula for normal distribution which is expressed as
z = (x - µ)/σ
Where
x = life expectancy of the brand of tire in miles.
µ = mean
σ = standard deviation
From the information given,
µ = 40000 miles
σ = 5000 miles
The probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles
P(x = 47500)
For x = 47500,
z = (40000 - 47500)/5000 = - 1.5
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is 0.067
Answer:
The mass of the pipe is 
Step-by-step explanation:
step 1
Find the volume of the steel pipe
The volume is equal to the area of outside circle minus the area of inside circle, multiplied by the length of the pipe
so
![V=\pi [r2^{2}-r1^{2}]L](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%5Cpi%20%5Br2%5E%7B2%7D-r1%5E%7B2%7D%5DL)
we have
---> the radius is half the diameter
---> the radius is half the diameter


substitute
=59.66\ cm^{3}](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%283.14%29%5B1%5E%7B2%7D-0.9%5E%7B2%7D%5D%28100%29%3D59.66%5C%20cm%5E%7B3%7D)
step 2
Find the mass
The mass is equal to the density multiplied by the volume
so
