<span>I would use the above sampling methods to collect data on the diversity of an area because using the transect or quadrat data would be more diverse than if I divided the habitat into quarters and sampled one of the quarters.</span>
Answer:
i think the answer218
Explanation:
if you add 176.000+35.000=211+7=218 you get the right answer
Answer:
-4.3; inelastic
Explanation:
Initial price = $6.45
Initial quantity demanded = 600
New price = $6.95
New quantity demanded = 400
Percentage change in Quantity demanded:
= (Change in quantity demanded ÷ Initial quantity demanded) × 100
= [(400 - 600) ÷ 600] × 100
= (-200 ÷ 600) × 100
= 0.3333 × 100
= -33.33%
Percentage change in price:
= (Change in price ÷ Initial price) × 100
= [($6.95 - $6.45) ÷ $6.45] × 100
= ($0.5 ÷ $6.45) × 100
= 0.0775 × 100
= 7.75%
Therefore, the price elasticity of demand is as follows:
= Percentage change in quantity demanded ÷ Percentage change in price
= -33.33 ÷ 7.75
= -4.3
Hence, the price elasticity of demand is inelastic.
Answer:
$1000
Explanation:
Total factory rent is $2500 for 5000 sq ft. The basis for assigning the rent cost to different activities will be on the basis of factory area used.
Factory area used by different activities is as follows,
1. Machining 500 sq ft
2. Preparation & Setup 2000 sq ft
3. Quality Control 2000 sq ft
4. Finishing 500 sq ft
So, The cost that will be assigned to the Preparation and setup cost will be
$2500 * 2000/5000 = $1000