1777/10000. might simplify
Answer:
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
74,250 car accidents. Of those, in 20,187, the driver was a female.
Based on this, what is the probability that a female driver was involved in an accident?
p = 20187/74250 = 0.2719
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Answer:
The poll uses voluntary response, so the results tell us little about the population of all adults.
Step-by-step explanation:
I took the test
Acceleration due to gravity is 32.2 ft/s^2
68=32.2t
t=2.11 seconds
h=68t-32.2/2*t^2
h(2.11)=68*2.11-32.2/2*2.11^2
h=71.8 feet