answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
2 years ago
8

Pepper Corporation owns 75 percent of Salt Company's voting shares. During 20X8, Pepper produced 50,000 chairs at a cost of $79

each and sold 35,000 chairs to Salt for $90 each. Salt sold 18,000 of the chairs to unaffiliated companies for $117 each prior to December 31, 20X8, and sold the remainder in early 20X9 to unaffiliated companies for $130 each. Both companies use perpetual inventory systems. Based on the information given above, what amount of cost of goods sold did Pepper record in 20X8?
A. $2,765,000

B. $1,620,000

C. $2,963,000

D. $1,422,000
Business
1 answer:
Margarita [4]2 years ago
5 0

Answer:

A. $2,765,000

Explanation:

Data provided

Number of chairs sold = 35,000

Cost per chair = $79

The computation of cost of goods sold of Pepper is shown below:-

Cost of goods sold = Number of chairs sold × Cost per chair

= 35,000 × $79

= $2,765,000

Therefore for computing the amount of cost of goods sold of pepper we simply multiply the number of chairs sold with cost per chair

You might be interested in
Perine Company has 5,220 pounds of raw materials in its December 31, 2019, ending inventory. Required production for January and
Anarel [89]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Beginning inventory= 5,220 pounds

Production:

January= 4,500 units

February= 5,900 units

4 pounds of raw materials are needed for each unit

The estimated cost per pound is $7.

Management desires an ending inventory equal to 29% of next month’s materials requirements.

First, we need to calculate the number of pounds needed for each month:

January= 4,500*4= 18,000 pounds

February= 5,900*4= 23,600 pounds

<u>Direct material budget January:</u>

Production= 18,000

Desired ending inventory= (0.29*23,600)= 6,844

Beginning inventory= (5,220)

Total pounds= 19,624

Total cost= 19,624*7= $137,368

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Finally, help Anastasia by thinking of three professionals that can help her in the next steps of her course development. Do som
Harrizon [31]

Answer: I'm sorry but, if you don't have any back round information for me I cant help because you've already learned this stuff I haven't so, if you provide a paragraph or something maybe I can help...

5 0
2 years ago
On July 1, 2018, Fred City ordered $1,500 of office supplies.They were to be paid for out of the general fund. Entry under:
mel-nik [20]

Answer:

A) Dr. Encumbrances – Office supplies              No entry

Cr. Encumbrances outstanding

Explanation:

The journal entry is given below;

For Governmental fund financial statements

Encumbrances-Office Supplies $1,500  

      To Encumbrances Outstanding $1,500

(Being Office Supplies ordered  is recorded)

For Government-wide financial statements

No journal entry is required as under the accrual accounting, no entry should be recorded until the transaction does not arise

Therefore the option a is correct

6 0
2 years ago
Henry is the manager at a store that sells clothes for all seasons. The latest trend, he found, was in summer beachwear. So, he
DaniilM [7]
I don't know. There are no answer options. Maybe palm trees etc.?
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
And currency risks are to key country success factors as land costs and​ ________ are to key region success factors.
Vadim26 [7]

Answer:

B) Land​ costs; air and rail systems

and

D) Labor​ cost; proximity to customers

Explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How does a budget and saving increase your ability to purchase items you want or need over time?
    11·2 answers
  • ABC Bookstore sells packages of books that include both new and used
    7·1 answer
  • Which of the following refers to the costs of production that fluctuate depending on the number of units​ produced? A. Total cos
    11·1 answer
  • SBD Phone Company sells its waterproof phone case for $114 per unit. Fixed costs total $222,000, and variable costs are $34 per
    6·1 answer
  • Changes in board of director configurations over time indicate that currently boards are dominated by outsiders (with over 84 pe
    13·1 answer
  • The information below pertains to Barkley Company for 2015.
    8·1 answer
  • Elizabeth Kennedy sells beauty supplies. Her annual demand for a particular skin sparkle is 17,000 units. The cost of placing an
    13·1 answer
  • We are evaluating a project that costs $735,200, has an eight-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is s
    5·1 answer
  • Fifteen years ago, Mr. Fairhold paid $50,000 for a single-premium annuity contract. This year, he began receiving a $1,300 month
    11·1 answer
  • Romanova Inc. decides to sell an old piece of equipment and receives $5,000 cash for it. The original cost of the equipment was
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!