Answer: Option A
Explanation: In simple words, return on investment refers to the mount of profit that an investor earns in relation to the cost he or he incurs by undertaking an investment.
It is used as a performance measure to evaluate the efficiency and effectiveness of a project by comparing it with other investments having some characteristics.
Hence from the above we can conclude that the correct option is A .
Answer:
6% 8% 10%
Annual cash flows 4100 4100 4100
Annuity PVF at 8 yrs 6.20979 5.74664 5.33493
Present value of inflow 25460.14 23561.22 21873.21
Divide: Investment 27000 27000 27000
Profitability Index 0.94 0.87 0.81
Answer:
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable
Explanation:
Giving the following information:
Standard
Direct labor...........................................1.4 hours at $12.50 per hour
Direct labor-hours worked: 5,600 hours for $67,200.
units produced= 3,750
To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
standard quantity= 1.4*3,750= 5,250
Direct labor time (efficiency) variance= (5,250 - 5,600)*12.5
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable
D, label the vertical axis so the reader can determine the counts or percent in each class interval.