Answer: equilibrium price = 4
Quantity of avocado = 110units
Explanation:
Q = 104 - 40p + 20tp + 0.01Y........eq1
Q = 58 + 15p - 20pf...........eq2
pt = $0.80,
Y = $4,000,
pf = $0.40
From eqn1 substituting of into it
Q = 104 - 40p + 20($0.80) + 0.01($4000)
= 104 - 40p + 16 + 40
= 160/40p
p = 4 equilibrium price
From eqn2. Substituting p and pf into it.
Q = 58 + 15p - 20pf
Q = 58 + 15(4) - 20($0.40).
Q = 58 + 60 - 8
Q = 110 quantity of avocado
Answer:
The correct answer is letter "B": equilibrium quantity to rise and the equilibrium price to fall.
Explanation:
Given the market for a certain product, in case both the demand and supply of that good increase, as the demand increases, <em>the equilibrium quantity is likely to increase</em>. Every time the equilibrium quantity increases, <em>the equilibrium price tends to fall</em>.
<span>A good report is based on compact, precise, provable pieces of evidence. The typical sources for gathering factual data for informal reports include all in the list, the printed material, surveys and questionnaires, electronic resources and by observation. Printed material will help you to spot past performance and procedures used to explain former glitches. Data from collections of individuals can be made from using surveys, questionnaires, and inventories. Interviewing people directly involved with the issue creates outstanding main data.</span>
Answer: a. $5.50
b. $6.1
c. $3,500,000
Explanation:
a. From the question, we are informed that Hawar International is a shipping firm with a current share price of $5.50 and 10 million shares outstanding and that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares.
We are informed that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares. This is a transaction and therefore, the value if the share won't be changed. So, the value for the share will still be $5.50.
b. If the only imperfection is corporate tax rate of 30%, the share price after this announcement will be:
= [30% × (20million/10million)] + $5.50
= [0.3 × 2] + $5.50
= $0.6 + $5.50
= $6.1
Therefore, the share price be after this announcement will be $6.1.
c. If the share price rises to $5.75 after this announcement, the PV of financial distress costs Hawar will incur as the result of this new debt will be:
= ($6.1 - $5.75) × 10,000,000
= $0.35 × 10,000,000
= $3,500,000