answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
1 year ago
15

Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set: Standard Quantity or Hours Standard Price

or Rate Standard Cost Direct materials 3 feet $ 5 per foot $ 15 Direct labor ? hours ? per hour ? During March, the company purchased direct materials at a cost of $45,180, all of which were used in the production of 2,290 units of product. In addition, 4,700 direct labor-hours were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $32,900. The following variances have been computed for the month: Materials quantity variance $ 3,300 U Labor spending variance $ 3,130 U Labor efficiency variance $ 780 U Required: 1. For direct materials: a. Compute the actual cost per foot of materials for March. b. Compute the price variance and the spending variance. 2. For direct labor: a. Compute the standard direct labor rate per hour. b. Compute the standard hours allowed for the month’s production. c. Compute the standard hours allowed per unit of product.
Business
1 answer:
marin [14]1 year ago
6 0

Answer:

1a) Actual Cost per foot = 6$

1b) Materials Price variance = 7530

1b) Spending Variance = 10830

2a) Standard Rate = 7.5 USD

2b) Standard Hours = 4804 hours

2c) Standard hours allowed = 2.09

Explanation:

As usual, let's sort out the data given:

1. For direct materials:

a) Compute the actual cost per foot of materials for March.

For actual cost per foot for materials for march. We need to find the actual quantity first. so, we will come back to it.

Data Given:

Units Produced = 2,290

Standard Quantity for Direct material = 3 feet

Standard Quantity for Direct materials = 3 x 2,290 = 6870 feet

Standard Price per foot = 5 USD

Standard Total Units =  6870

Total Price = 5 x 6870 = 34350 USD

But

Actual Price = unknown

Actual Quantity = Unknown

Actual Cost = 45,180$ company purchased the direct materials at that cost.

Material Quality Variance = Standard Price x (Actual Qty - Standard Qty)

Here in this equation, we know all the quantities except Actual Qty. let's make it subject to calculate it.

Actual Qty = 3,300/$5 + 6870

Actual Qty = 7,530

Now, as we have Actual Quantity, we can calculate the part a of part 1.

So, let's calculate a.

a) a) Compute the actual cost per foot of materials for March.

Actual cost per foot = Direct Material Cost / Actual Qty

Actual Cost per foot = 45,180/7530

Actual Cost per foot = 6$

Let's move on to part 1 b.

b) Compute the price variance and the spending variance.

Formula to calculate the Materials Price Variance is as follows:

Materials Price Variance = Actual Qty x( Actual Price - Standard Price)

Materials Price Variance = 7530 x ( 6 - 5)

Materials Price variance = 7530

Now, we have to calculate the spending variance and the formula is as follows:

Spending Variance = (Actual Price x Actual Qty) - (Standard Qty x Standard Price)

Spending Variance = (6 x 7530) - ( 6870 x 5)

Spending Variance = 10830

Let's move on to part 2 a.

a) Compute the standard direct labor rate per hour:

Formula :

Labor rate variance = (Standard Rate - Actual Rate) x Actual Hours

Labor rate variance = Labor spending variance - Labor efficiency variance

Labor rate variance =   3130 - 780 = 2350

In this equation, we know all the quantities but we have to find Standard rate so make it subject.

Standard Rate = 2350/4700 + 7

Standard Rate = 7.5 USD

b. Compute the standard hours allowed for the month’s production.

Labor Efficiency Variance = Standard rate x ( Actual hours - Standard Hours)

In this part, we need to find the standard hours.

let's make it the subject.

Standard hours = 780/7.5 + 4700

Standard Hours = 4804 hours

c. Compute the standard hours allowed per unit of product.

Standard hours allowed can be found by plugging in the values in the following formula.

Formula:

Standard hours allowed = Standard hours / units produced

Standard hours allowed = 4804/2,290

Standard hours allowed = 2.09

You might be interested in
A cell phone company has a fixed cost of $1,500,000 per month and a variable cost of $20 per month per subscriber. The company c
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

a. Break-even point = Fixed Cost divided by Contribution per unit

= $1,500,000/$19.95

= 75,188 subscribers

b. New break-even point = $1,500,000/$24.95

= 60,120 subscribers

c. Subscriber base = 73,000

less dropped subscribers 10,000

adjusted subscribers = 63,000

The company will still be profitable because it will break-even with 60,120 subscribers.  The excess 2,880 (63,000 - 60,120) subscribers after the break-even point of 60,120 will cause the company to make  some profit.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Fixed cost = $1,500,000 per month

Variable cost $20 per month per subscriber

Charges to customers per month $39.95

Contribution = $39.95 - $20 = $19.95

New variable cost = $25

New monthly charge = $49.95

Contribution per unit = $49.95 - $25 = $24.95

4 0
2 years ago
Department 1 completed and transferred out 450 units and had ending work in process inventory of 60 units. The ending inventory
Reil [10]
The answer to this is 462
8 0
1 year ago
Columbia Corporation produces a single product. The company's variable costing income statement for November appears below: Colu
Mekhanik [1.2K]

Answer:

Value of closing Inventory under absorption costing = $56,610

Explanation:

Provided sales for the month = $902,000 a the rate of $22 per unit.

That means sales in units = $902,000/ $22 = 41,000 units.

Provided opening stock of finished goods = 8,770 units

Production for the month of November = 35,560 units

Closing inventory = Opening + Manufactured - Sales

                              = 8,770 + 35,560 - 41,000 = 3,330

Under absorption costing only manufacturing overheads are added to the cost of goods, operating expenses like selling & administrative do not form part of that.

Variable cost of goods sold do not include operating expenses, as variable selling expenses are provided separately.

Therefore cost of goods sold per unit = $574,000/41,000 = $14 per unit.

Variable selling expenses will not form part of value of closing inventory under absorption costing.

Fixed manufacturing expenses will be considered fully with the production quantity of 35,560 units as no production capacity has been provided.

Manufacturing fixed cost per unit = $106,680/35,560 = $3 per unit

Value of closing Inventory = Cost of goods sold per unit + Fixed cost per unit allocated

= ($14 X 3,330) + ($3 X 3,330) = $56,610

8 0
2 years ago
The spot USD /GBP rate is 1.5711. The1 year t-bill rate in the US is .19%. The 1 year rate in the UK is 0.39%.
mojhsa [17]

Answer:

Spot USD/GBP rate = 1.5711

(a) 1 year USD/GBP forward rate:

= [Spot rate × (1 + Domestic currency interest rate)] ÷ (1 + foreign currency interest rate)

= [1.5711 × (1+0.19%)] ÷ (1 + 0.39%)

= 1.56797, which means the USD will be at a forward premium

b) The observed 1 year forward rate is 1.60 which differs from the ideal forward rate.

This means an arbitrage opportunity exists here.

c) I would sell GBP forward for 1 year @ 1.60.

This means that I will receive USD 1.60 for every 1 GBP I sell instead of  1.56797 that is the ideal deal.

This is how I would take advantage of the arbitrage opportunity.

8 0
1 year ago
How do you feel at the beginning of the game as the facts about your situation flash on the screen? Do you think you can live 30
Alex73 [517]

Answer:

If you use the money reasonably and wisely, Yes, I think you can live 30 days with 1000 dollars in savings.

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Industrialization gave workers shorter working hours and time off on weekends, which allowed formore jobs per person.lower salar
    15·2 answers
  • Areas that once had vast economic growth and large amounts of industry, but are now suffering from the effects of outsourcing ar
    11·1 answer
  • Firms have several choices of diversification initiatives that can be used to create value. Which of the following is not one of
    13·1 answer
  • Amber and Emmet were recently hired by a marketing agency. While Amber is typically in a good mood​ always, Emmet appears to be
    13·1 answer
  • Your company has asked you to do research how it can provide smartphones to its employees. The company wants to give employees a
    6·1 answer
  • According to the concept of​ ________, decisions are made solely on the basis of their​ outcomes, ideally to provide the greates
    12·1 answer
  • Wayman Corporation reports the following amounts in its December 31, 2021, income statement. Sales revenue $ 355,000 Income tax
    9·1 answer
  • You are 40 years old. Your investment portfolio currently consists of: (1) a savings account, with a $16,000 balance, (2) certif
    6·1 answer
  • Cainas Cookies purchased a commercial oven on 1/1/14 for a total cost of 35,000. Estimated useful life is 6 years, with a salvag
    10·1 answer
  • Mostert Music Company had the following transactions in March:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!