Answer:
80.67 hours
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
The number of weekly hours worked :
78 85 82 79 77 82 81 82 81 81 82 78
total number of observations = 12
Now,
Mean = (Sum of all the data values) ÷ (Total number of data values)
or
Mean = ( 78 + 85 + 82 + 79 + 77 + 82 + 81 + 82 + 81 + 81 + 82 + 78 ) ÷ 12
or
Mean = 968 ÷ 12
or Mean = 80.67 hours
The unsimplified version is 12:16
you have to find the highest common factor in them
in this case it would be 4
divide both numbers by 4
3:4
hope this helps you
Answer:


And the confidence interval for the difference is between:

Step-by-step explanation:
We have the following info given:
sample mean for medium Pizzas from Prim's
sample mean for medium Pizzas from Pizza Place
sample deviation for Prim's
sample deviation for Pizza Palca
sample size selected for each case
The confidence interval for the difference of means is given by:

And for the 95% confidence we need a significance level of
and
, the degrees of freedom are given by:

And the critical value would be

And replacing we got:


And the confidence interval for the difference is between:

To find the mean of the data, you will combine all values together and then spread them all out evenly to create one value that represents the data.
In math this involves adding the data together and then dividing the sum by how many pieces of data there are.
682 + 601 + 744 + 674 + 701 + 790 + 676 + 638 + 773 = 6279
6279/9 = 697.66...
The rounded credit score is 698 (Choice A).