Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer:
The correct answer is option (b) $5400
Explanation:
Solution
Calculation of the cost of direct material on May 1
Now,
The starting work In process inventory = Direct materials Cost + Direct labor Cost + Manufacturing overhead applied on W.I.P
13,500 = Direct materials cost + 4500 + 3600
Thus,
Direct material cost = 13500 - 4500-3600 = $5400
Note: Direct labor cost = 300 * 15 = $ 4500
The manufacturing overhead = 300 hour * $12 = $ 3600
So, only expenses associated to work in process will be considered, hence only direct labor and manufacturing overhead are used to work in process are considered.
Answer:
The correct answer is letter "C": Agglomeration advantages stem from knowledge spillover from one firm to another.
Explanation:
In Business, Agglomeration refers to the cluster of companies in one common physical area. Agglomeration is divided into two categories: <em>urbanization economies </em>and<em> localization economies</em>. Urbanization economies refer to businesses sharing the same physical area even if they are dedicated to providing different goods or services.
Localization economies, instead, refers to firms of the same industry being located in a common location. In such a scenario, companies can take advantage of the same pool of labor and the quick spread of ideas among entities or the knowledge spillover.
Answer:
Index Value= 39
Explanation:
Index Value=(37+115+85)/3=39
Will be greater if you invest in the Northern Bank