Answer:
$20,000
Explanation:
Allowance for uncollectible accounts will be 2% of its accounts receivable = 2% * 900,000 = $18,000
the balance of the Allowance for Doubtful Accounts after year-end = a credit balance of $2,000 + allowance for uncollectible accounts in year of $18,000
= $20,000
Answer:
Years to Maturity = 12.53
Explanation:
Coupon Rate = 7.00%
Coupon Periods = 2
Perpetuity Value = 1,041.67
Price = 1,023.46
Discounted Perpetuity Value = 455.17
Yield to Maturity = 6.72%
Annuity Value = 586.49
Discounted Face Value = 436.97
Semiannual Coupon = 35.00
Price 1,023.46
Periods to Maturity = 25.05
Semiannual Yield = 3.36%
Years to Maturity = 12.53
Themes were money and how it effected the teens
Answer:
C) $1,166,000
Explanation:
The sales budgeted will be
unit sales budgeted x unit sales price
we look into the assignment for these numbers:
- February sales 10,600 units
And calcualte: 10,6000 units x $110 sales price
Total sales revenue for the month of February 1,166,000
The rest of the data is irrelevant for the question we are given thus, we ignore it.
Answer:The answer is E. (A and B only)
Explanation: Absences in general affect the efficiency of a company. Studies have proved that healthier and happier employees perform more efficiently which leads to a better and more pleasant workplace.