When managers delegate work, three transfers occur. the three transfers are responsibility, authority, and accountability
Answer:
$60,000
Explanation:
Hansen's annual salary allowance= 30,000
Hernandez's annual salary allowance= 10,000
annual interest allowance of Hensen= 0.1 × 50,000= 5000
annual interest allowance of Hernandez= 0.1 × 50,000= 5000
Remaining balance=100000- 5000-5000-30000-10000= 50000
Share of each partner from remaining balance= 25000
Hensen's income= 25,000+ 5000+ 30000= 60,000
<u>PART A:</u>
The government has voted for budget neutral tax cut policy in order to avoid the enhancement in the deficit. Thereby, government spending will be reduced by an amount of $8 billion.
<u>PART B:</u>
The calculation for fall in GDP is as follows:

Multiply with change in government expenditure,

Thus, if the government expense is reduced by $8 billion then fall in GDP is by $53.33 billion
<u>EFFECT ON GDP DUE TO REDUCTION OF TAX:</u>

Multiply with change in tax,

Thus, when the taxes are reduced by $8 billion, then GDP shows an increase by $45.33 billion.
Therefore, change in equilibrium level of real GDP = -$8 billion ( -53.33 billion + 45.33 billion).
Answer: If Creative Analysis, Inc. decides to maintain a constant debt-equity ratio, what rate of growth can they maintain? 4.82percent
Explanation:
Sustainable growth = {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]} / {1 {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]}} = .04817 = 4.82 percent
Answer:
B) $56,750
Explanation:
Direct materials cost $27,500
Direct labor cost$13,000
As manufacturing overhead rate is based on a percentage of direct labor cost so dividing the manufacturing overheads by direct labor costs we get =$1,050,000,/$840,000= 1.25
Multiplying this rate with the actual overheads we get 1.25* 13000 = $16250
The total job cost would be = Direct materials cost+Direct labor cost + budgeted Overheads = $27,500
+$13,000+$16250= $56,750