A purchasing department may have difficulty getting a product quickly as it may not be readily available so may have to wait for it and also, there may be a problem getting a product at a reasonable price which means the purchaser would have to search elsewhere for it which could take time.
Answer:
We should calculate this using the safety stock formula Z x standard deviation x Lead time
Explanation:
ired = 90%
For 90% service level the value of Z (standardized normal distribution table) = 1.281
Z is found in standard normal distribution table.
Find value of 0.45 (0.9/2) in the table and note row and column values.
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash A/c Dr $4,680
Credit card expenses A/c Dr $120 ($4,800 × 2.5%)
To Sales $4,800
(Being the deposit is recorded and the remaining balance is debited to the cash account)
We debited the cash and the credit card expenses account and credited the sales account so that proper entry would be recorded.
Answer:
There are many things that a company can do to institutionalise learning and knowledge. Some of them doesn't even cost much and take a lot of time to be implemented.
Empowerment of individual employees. Giving them more autonomy in the job and the capacity to work freely with the peers.
Making teams rather than working individually. Team spirit is essential in the learning process and to promote sharing.
Conducting internal development and training programs on a regular basis.
Using social media platforms to connect the employees so that they are able to share their knowledge, expertise on a real-time basis.
Reducing the power gap between the employees and their superiors.
Explanation:
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000