Answer:
Financial advantage of accepting the outside supplier’s offer = $30,000
Explanation:
The relevant cash flow from the accepting the offer of the outside suppliers include
:
- Extra variable cost of buying
- Savings in direct fixed manufacturing overhead
- Gains from annual rental income from facility
Unit variable cost of making: 3.40 + 8+ 2.60 = 14
Direct fixed manufacturing overhead (1/3× 19× 20,000)= 60,000
$
Variable cost of external purchase ( 19× 20,000) 380,000
Variable cost of making (14
× 20,000) <u>(280,000)
</u>
Extra variable cost of buying (100,000)
add savings in manufacturing overhead 60,000
add revenue from rental charge <u> 70,000
</u>
Net financial advantage from buying <u>30,000</u>
Financial advantage of accepting the outside supplier’s offer = $30,000