Answer:
The company should not develop the new product as The operation cash flow is too low as compared to the OCF that results in zero NPV
.
Explanation:
In order to know if the company should develop the new product we would have to make the following calculations:
The No, of units the company expects to sell = Market share*Market size = 4.5%*120,000 = 5,400
Total contribution = No. of units sold*contribution margin per unit = 5400*87.20 = $470,880
Fixed costs = $418,000
Profit before tax = Total contribution - Fixed costs = $470,880 - $418,000 = $52,000
Net profit = (1-Tax rate)*Profit before tax = (1-34%)*$52,000 = $34,320
Since there are no depreciation costs(assumed), net profit is the operating cash flow.
Therefore, the company should not develop the new product as The operation cash flow is too low as compared to the OCF that results in zero NPV
.
Answer:
EPQ = 1982
maximum inventory = 1090
average inventory = 545
order cycles = 44.04
total cost of managing = $2180
Explanation:
given data
monthly demand = 900
annual demand = 12 × 900 = 10800
Production averages = 100 units
Holding costs = $2.00
setup cost = $200.00
company operates= 240 days
solution
daily usage = 
daily usage = 45
we find here EPQ
EPQ =
×
...........1
EPQ =
× 
EPQ = 1982
and
maximum inventory =
× daily production - daily use
maximum inventory =
× (100-45)
maximum inventory = 1090
and
average inventory = 
average inventory = 
average inventory = 545
and
order cycles = 
order cycles = 
order cycles = 44.04
and
total cost of managing = 
total cost of managing = 
total cost of managing = 2179.81 = $2180
Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
Answer:
c.
Explanation:
the product is a "me-too" and contains no new technology or points of difference
Price skimming is a pricing strategy in which a marketer sets a relatively high initial price for a product or service at first, then lowers the price over time
Answer:
a. What is the PI if the discount rate is 20%?
profitability index = present value of cash flows / initial outlay
PI = $9,137.41 / $5,000 = 1.83
b. What is the NPV if the discount rate is 20%?
NPV = -$5,000 + $9,137.41 = $4,137.41
c. What is the IRR if the discount rate is 20%?
the discount rate is irrelevant when you are calculating the IRR, since the IRR is the discussion rte at which the NPV = $0
IRR = 55.23%
Explanation:
Initial Outlay -$5,000
Year 1 $3,000
Year 2 $3,500
Year 3 $3,200
Year 4 $2,800
Year 5 $2,500.