Answer:
$40.50 for the miles and 1.75 x P (passangers)
Step-by-step explanation:
Since $2.25 is the fee for miles, 2.25 x 18 = $40.50
and since it depends on the group, ima say its probably 3, the passenger fee would be $5.25
that would add up to about $45.75
but if there is a different amount of passengers, just multiply it by $1.75 then add it to $40.50!
Answer:
25 more boxes is needed
Step-by-step explanation:
12000 batteries require 50 boxes. Let's find the unit rate.
That is, how many batteries are in each box??
That's 12,000/50!
12,000/50 = 240 batteries per box
Now, to find how many boxes we would need for 18,000 batteries, we will have to divide the total (18000) by 240(number of batteries per box). That is:
18,000/240 = 75 boxes
We would need 75 boxes to pack 18,000 batteries.
We want "how many MORE boxes needed", so we will the excess:
75 - 50 = 25 more boxes is needed
The answer is b. the data shows that the authors connot make a determination either way with this data.
A = 0.9 o
<span>so, </span>
<span>o = a/0.9 = 1.111a </span>
<span>so, the orange is 11% heavier than the apple.
glad i could help(:</span>
The school can buy fifteen notebooks and nineteen tablets. 15X7=105 and 5X19=95. 95+105=200. The first thing you want to do is realize that 5Xanything will give you an answer that has a 0 or a five at the end, so you want to find a product by 7 that ends with a 0 or 5 too.