Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%
Answer:
<u>B</u>
<h3>Explanation:</h3>
Usually a life insurance policy stipulates that when th insured dies, the beneficiaries can file a claim to receive the life insurance money called the face value.
This face value is determine by certain factors like age, total coverage, medical history, gender, lifestyle, and job of the insured.
Answer:
a. 4,000 parking spaces
b. $10 per day
c. 4,000
Explanation:
a. If students pay for a permit, and not a daily fee:
the demand equation is Qd = 10,000 and Qs = 16,000
So, the shortage is
= 20,000 - 16,000
= 4,000 parking spaces
b. If the university charges a daily fee so the equation will be
Qd = Qs
20,000 - 400P = 16,000
4,000 = 400P
P = $10 per day
c. An increase in demand will be
Qd = 24,000 - 400P
To keep the price at $10
Qs = 24,000 - 400 × (10)
= 20,000
now,
More spaces required is
= 20,000 - 16,000
= 4,000
Answer:
$ 13.167 / unit
Explanation:
Data provided:
Beginning material cost = $ 126,000
Number of units in work in progress = 12,000 units
Material cost assigned = $ 32,000
thus,
the total material cost involved = $ 126,000 + $ 32,000 = $ 158,000
Now,
the material cost per equivalent unit = Total material cost involved / number of units
on substituting the values, we have
the material cost per equivalent unit = $ 158,000 / 12,000
or
= $ 13.167 / unit