Answer:
The Money supply will decrease by $4,500
Explanation:
What will be the maximum impact on money supply today as a result of your action is that the Money supply will decrease by $4,500.
Since we assumed that you have $10,000 in your account in which you withdraw $500 cash from your account and hide it under your pillow for future use, therefore based this scenario or actions carried by you it means that your bank have fewer or lesser funds available to make loans which means the decrease will tend to affect the money supply.
Hence, you can easily calculate the effect by using the simple money multiplier.
Answer:
Market development strategy
Explanation:
It's a growth strategy that aims at identifying new customer for its existing product. As per this strategy, organizations develop products that cater to a new segment apart from its existing segment.
Market development strategy can be implemented through joint ventures, export licensing or direct investment. Here, Company wants to capture new market segment of fresh graduates. So, it is demonstrating market development strategy.
Answer:
Please consider the explanation below
Explanation:
a.Optimal order quantity per order = √2CO / I
= √[2*1500Units*625 ]/ (130)
=√1875000/130
=120 units per order
b.Minimum total annual inventory costs
Annually orders = 1500 / 120
= 12.5 times
Ordering cost = 12.5*625 = $7812
carrying cost = 120 units *$130 = $15600
Total annual inventory cost = $23412
c.The number of orders per year
= Annual denand / Optimum oder
= 15000 U / 120
= 12.5 times
• d.The time between orders (in working days)
= 364 / 12.5 (considered one leave)
= 29.12 days
=29 days
Answer:
Dr Cash Account and Cr Capital Account
Explanation:
Initial investment of $10,000 is the capital injected by the owner of the business. This inflow will be credited as an equity capital of the company while the cash balance will be debited as it represent a cash inflow to the business.
Answer:
We will plant 165 of Crop A
Explanation:
We will compare the marginal contribution for each crop: A B
Profit: 170.00 210
cost of cultivating: 40.00 60
CM per constrain 4.25 3.50
Crop A is better regarding cultivating cost.
Now we analize the labor hours:
Profit: 170 210
Labor hours per crop 20 25
CM per constrain 8.50 8.40
Because Crop A is better at both constrain resource It will be better to plant only Crop A if possible. As assigning to Crop B will diminish the return on the scarce resourse.
We will see how much can we plant of Crop A
7400 / 40 = 185
3300 / 20 = 165
We will plant 165 of Crop A
which is the maximun we can plant at the given labor hours.