Answer:
$181,600
Explanation:
The computation of total cash is shown below:-
Working Note :-
Credit sales of December
= $42,000 ÷ 50%
= $ 84,000
Credit sale of November
= $23,000 ÷ 10%
= $ 230,000
Cash Collected from Credit sales
For January
= $150,000 x 50%
= $75,000
For December
= $84,000 x 40%
= $33,600
For November
= $230,000 x 10%
= $23,000
Total Cash collections from Credit sale = January + November + December
= $75,000 + $33,600 + $23,000
= $131,600
Cash sale of January = $50,000
Total Cash collected in January = Total Cash collections from Credit sale + Cash sale of January
= $131,600 + $50,000
= $181,600
$5,040 since Irene earned nearly earned about $4,800 less than what she would be making if she did not make her early withdrawal.
Answer: Require close coordination and collaboration.
Explanation:
Interaction jobs are jobs that requires an employee to constantly interact with customers to listen to their complaints/challenges faced as regards a company's product and seeking for means of solution to the complaints/challenges. Interaction jobs needs an employee to constantly work with consumers of a company's product.
Answer:
D) $17,500 gain.
Explanation:
Wells Company should record the following transactions:
- Dr Cash account 40,000
-
Dr Accumulated Depreciation Vehicles account 47,500
- Cr Vehicle account 70,000
- Cr Gain on Disposal account 17,500
$40,000 in cash was received and the accumulated depreciation balance should equal to zero, therefore they must be debited.
The vehicles account balance should equal zero and the rest is gain on disposal, therefore they must be credited.
Answer:
$1.78 per gallon of ethanol
Explanation:
The market price in which the conversion of ethanol becomes attractive is:
($3.75 + $1.60 / bushel of corn) / (3 gallons of ethanol / bushel of corn)
= $1.78 per gallon of ethanol.