Answer:
Average hourly output is 13.14 pieces.
Explanation:
Number of machines at the bank N = 5
Average service time T = 26 min
Machine runs for an Average R = 74 min
Number of servers M = 1
Service Factor, X = T / (T+R)
= 26 / (26+74)
= 0.26
Efficiency Factor, F = 0.683
Average Number of machine running A = N * F * (1 - X)
= 5 * 0.683 * (1 - 0.26)
= 2.52
Output rate = 26 * (A / N)
= 26 * ( 2.52 / 5)
= 13.14 per hour.
Answer:
a. What is the MRP per driver per day?
- the marginal revenue product per driver = 60 packages x $20 = $1,200 per day
b. Now suppose that a union forces the company to place a supervisor in each vehicle at a cost of $300 per supervisor per day. The presence of the supervisor causes the number of packages delivered per vehicle per day to rise to 60 packages per day What is the MRP per supervisor per day? By how much per vehicle per day do firm profits fall after supervisors are introduced?
- if the drivers were already delivering 60 packages per day without the supervisor, then the addition of the supervisor doesn't change anything. So the MRP of the supervisor is $0. That means that the company's profits will decrease by $300 per day due to the supervisors.
c. How many packages per day would each vehicle have to deliver in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 20 = 15 packages per day
- in order to maintain the profit per vehicle, each team of delivery man + supervisor should be able to deliver 75 packages per day.
d. Suppose that the number of packages delivered per day cannot be increased but that the price per deliver might potentially be raised. What price would the firm have to charge for each delivery in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 60 = $5
- the price of each package delivered should increase by $5 to $25 per package.
Answer:
b. project A; because its NPV is about $4,900 more than the NPV of project B
Explanation:
Net present value is the Net value all cash inflows and outflows in present value term. All the cash flows are discounted using a required rate of return.
Mutually exclusive projects are those projects where only one project is selected for investment after analysis. NPV is the most preferred method in the evaluation of mutually exclusive projects for capital budgeting. That project is accepted which has higher positive NPV.
Net present value of Project A =$13,157.24
Net present value of Project A =$8,256.98
Difference = $13,157.24 - $8,256.98 = $4,900.26
Net Present value working is made in MS Excel File which is attached with this answer, please find it.
Answer:
Explanation:
Horizontal analysis
December31/14 December31/13 Amount Incre. %incre.
over base over base
Net sales 600000 500000 100000 20.00%
Cost of goods sold414000 350000 64000 18.29%
Gross Profit 186000 150000 36000 24.00%
Operating Expensese 150000 120000 30000 25.00%
Net Income 36000 30000 6000 20.00%
Looking at the table above you’ll notice that the company is showing a healthy growth in all the figures bott at the top line as well as bottom line. The percentage in gross profit has increased and even higher than the % net sales increase over last year. This clearly reveals that the company has enhanced its economy of scale. But this enhancement has been invalidated by the corresponding increase in the operating expenses %.
Vertical analysis (having net sales as base)
Net sales 100% 100%
Cost of goods sold 69.00% 70.00%
Gross Profit 31.00% 30.00%
Operating Expenses 25.00% 24.00%
Net Income 6.00% 6.00%
There is not much variation in vertical analysis. The companies performance here is stable as last year.
Answer:
a. Paul - Planning
b. Santiago - Organizing
c. Mathew - Planning
d. Chioe - Organizing
e. Kelly Tomasz - Leading
f. Ava - Controlling
g. Michelle - Organizing
Explanation:
Planning is a process function in a business where the person sets objectives to achieve some goal and then decides the course of actions to achieve it.
Organizing is the second step in which resource is allocated to accomplish the goal. It involves deciding the allocation of available resources effectively.
Leading is the act to inspire others so that work can be carried out. It involves the leaders who influence subordinates to achieve their sets goals.
Controlling is the final stage in which performance is analyzed in comparison with the set standards to identify any deviations.