45N + 400M + 20P ≥ 45 is the constraint that limits the amount of time the writer will work each week.
Explanation:
Integer constraints limit any or all variables to only allow integer values in the optimisation issue. It allows for precise simulation of situations that include discrete numbers (such as equity shares) or decisions yes or no.
Both "limits" and "restrictions" are "restrictions," which may be the broadest word to denote anything that prohibits a entity or a mechanism from happening. "Standards" and "controls" typically feel like standing back, where "stretches" sound like being alone.
<span>Using the numbers as written in the corresponding question, you would subtract 20,000 from 100,000 to get your amount of net profit. The 100k and the 20k are original sales figures, with the 100 being total sales and the 20 being sales returns. After subtracting the total returns you are left with net profit of 80k. You would then multiply the 80k by 1% to get your amount for bad debts. The total would be $800 of bad debt expenses (debts)..</span>
Answer:
Machine C
Explanation:
The computation of the expected benefit is shown below:
For Machine A
= $45,000 × 90%
= $40,500
For Machine B
= $80,000 × 50%
= $40,000
For Machine C
= $60,000 × 75%
= $45,000
If we see the expected benefit of each machine so we can say that the Machine C has the highest benefit generated from the available ones
The relationship between cost, revenue and profit can be presented using the formula:
Profit = Revenue - Cost
However, in the table given, the number of bikes produces varies. We cannot properly compare the profits per day. To be consistent, let us determine the profit per unit of bike produced. Simply divide the profit with the number of bikes produced (1st column). After you see the results, we can see that the highest profit is $17.5 per unit of bike produced. Therefore, the maximum profit can be attained when 4 bikes are produced each day.
Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000