Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer:
Price elasticity of demand = 10.21
Explanation:
Given:
Old income (P0) = $31,900
New income (P1) = $33,500
Old Quantity (Q0) = 3 times
New Quantity (Q1) = 5 times
Computation of Price elasticity of demand :
Midpoint method:
Price elasticity of demand =

Price elasticity of demand = 10.21
The correct option is this: COCA COLA WILL SHIFT THE EXCESS CAPACITY TO THE PRODUCTION OF OTHER SOFT DRINK PRODUCTS.
The capacity that was devoted to the failed drink will be diverted towards the production of other soft drinks that the Coca cola company is manufacturing.
By definition, a mortgage is loan that is used to purchase a property. The financial institutions can are designed to offer low interest rates on residential mortgages are commercial banks and loan associations. They often lead against the one-to-four family mortgages.