Let

be the number of hours that the waitress works in the evening.
We know for our problem that she works

in the afternoon and that she works <span>1.75 hours less in the afternoon than in the evening, so:
</span>

<span>Since </span>

, we can rewrite our expression:


We can conclude that she works 3.375 hours in the evening, or expressed as a mixed fraction:

hours.
$28.09
Because 6 percent of both of them combined is 1.59
1.59 + 14.5 + 12 = $28.09
Answer:
10.12
Step-by-step explanation:
Given:
- 0.07 cm thick = 0.007m and it is dr (the change in radius)
As we know that, the volume of a hemispherical dome with diameter 48 m is:
- V =
π
Take the derivative of V we have:
= 2π
<=> dV = 2π
*dr
<=> dV = 2π*
*0.0007 = 10.12
Hope it will find you well.
<span>If Mary earns 7$ an hour, we need to multiplicate 7$ by the number of hours worked for the entire week so we can get the salary per week. And when we want to know how many hours she had worked, we have to "transform" the equation :
Salary per week = salary per hours x worked hours
Here, we know to informations : salary per hours and salary per week.
Worked hours = salary per week / salary per day
Worked hours = 143.50 / 7
Worked hours = 20.5
The greatest number of hours thats he works is 20h30.</span>