Answer:
The domain of the function will be {x I x ≠ 13}.
Step-by-step explanation:
The two functions f(x) and g(x) are given to be
f(x) = x + 7 and

Now, we have to find the composite function (fog)(x).
Here, (fog)(x) = f{g(x)}
⇒ 
Therefore, the denominator of the function can not be zero and the domain of the function will be {x I x ≠ 13}. (Answer)
Answer:
Margin of error at 90% is 0.024
Margin of error at 99% is 0.037
Step-by-step explanation:
Sample size = 1076
A poll found that 64% of a random sample of 1076 adults said they believe in ghosts.
So, No. of adults said they believe ghosts = 
So, x = 688
n = 1076




z at 90% confidence is 1.64


So, margin of error at 90% is 0.024
Find the margin of error needed to be 99% confident.
z at 99% confidence is 2.58


So, margin of error at 99% is 0.037
To calculate this, the Hardy-Weinberg principle can be used:
p² + 2pq + q² = 1 and p + q = 1
where p and q are the frequencies of the alleles (p - dominant, q - recessive), and p², q² and 2pq are the frequencies of the genotypes.
a) Since 32 plants have rough seed (recessive genotype: q²) out of 100 plants in total, then
q² = 32/100 = 0.32
b) q = √q² = √0.32 = 0.56
c) Since p + q = 1, then
p = 1 - q = 1 - 0.56 = 0.44
d) 19 plants with rough seeds (recessive genotype: q²) in a population of 100 means that q² = 19/100 = 0.19
We need to calculate p (the allele frequency for smooth seeds).
We can find q because we know q²:
q = √q² = √0.19 = 0.44
Since p + q = 1, then
p = 1 - q = 1 - 0.4 = 0.56
Answer:
Step-by-step explanation:
Information provided
n=100 represent the random sample taken
X=21 represent the number of bags overfilled
estimated proportion of overfilled bags
is the value that we want to test
z would represent the statistic
Hypothesis
We need to conduct a hypothesis in order to test if the true proportion of overfilled bags is higher than 0.15.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The statistic for this case is:
(1)
And replacing the info given we got: