Answer:
p=0.063
Step-by-step explanation:
Let X be number of the certain brand of jelly beans that are made so that each package contains about the same number of beans.
X is N(375, 8)
YOu are collecting a sample size of
n = 8
Findings from the sample


(Left tailed test at 5% level)
Since sample size is small though sigma is known we use Z test, since norm
Mean difference = -5
Std error = 
Test statistic t = mean diference / std error = 
df = n-1 =5
p value = 0.063
Mike used the most milk because .5 is 50% which is 3 gallons out of the container dan used 14% of the milk and amy used 13% which means amy used the least and mike used the most.
Answer: The required interval is (0.679, 0.821).
Step-by-step explanation:
Since we have given that

So, the proportions would be

So, At 90% confidence interval, the z score value would be
z = 1.65
and the hypothesis are :

So, the 90% confidence interval would be

Hence, the required interval is (0.679, 0.821).
Answer:
24 hours
Step-by-step explanation:
Let m represent motorcycles and h represent hours it takes to make the motorcycles










Therefore it takes "24 hours" to create 16 motorcycles.
Hope this helps.
Answer: Third option is correct.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Mean = 10
Sample size = 9
Standard deviation = 6
We need to find the upper and lower control limits.
so, Lower limit would be

Upper limit would be

Hence, Third option is correct.