answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
1 year ago
6

michelle bought 4 gallons of grape juice and 5 gallons of apple juice for a party what is the ratio of gallon of apple juice to

gallons of grape juice she brought
Mathematics
1 answer:
just olya [345]1 year ago
4 0

Answer:

5:4

Step-by-step explanation:

Have A Great day

You might be interested in
A machine can manufacture 24,000 plastic balls in 8 hours. Find the unit rate in balls per hour.
Lorico [155]
24,000/8= 3,000 balls

The machine produce 3,000 balls per hour.

Hope that helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jillian is trying to save water, so she reduces the size of her square grass lawn by 8 feet on each side. The area of the smalle
siniylev [52]

Answer:

20 by 20

Step-by-step explanation:

the new dimensions have to be 12 because 12×12 =144 so you would add 8 to 12 and get 20 for each side

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The DiMonte Corporation invented a new type of sunglass lens. Their variable expenses are $12.66 per unit, and their fixed expen
Sladkaya [172]

Answer:

a)one lens: 111,212.66

15000 lenses: 301,100

b)y=111,200+12.66x

slope: 12.66

c)12.66 dollars per unit of lens produced

d) 20.07

e) 19.2

f)decreases

Step-by-step explanation:

a) Cost of producing one lens

fixed expenses+variable expenses=111,200+12.66=111,212.66

Cost of producing 15,000 lenses

fixed expenses+variable expenses=111,200+12.66(15,000)=301,100

b)Expense function:

let y be the expense cost

let x be the number of lenses produced

y=111,200+12.66x

Slope:

The function is  a line equation: y=mx+b where m is the slope.

In this case b=111,200 and m=12.66. So the slope is 12.66

c) the cost increases 12.66 dollars per unit of lens produced

d) The cost of producing 15000 lenses is:

111,200+12.66(15,000)=301,100

If DiMonte produces 15000 lenses, the average cost per lens is:

301,100/15000=20.073≈20.07

e)The cost of producing 17000 lenses is:

111,200+12.66(17,000)=326,420

If DiMonte produces 17000 lenses, the average cost per lens is:

326,420/17,000=19.2

f)The average per lens decrease.

8 0
2 years ago
Brody has his computer repaired at store A. His bill was:
PIT_PIT [208]

Initial repair cost = $1200

Gratuity = 15% of the initial repair cost

= 15% of 1200

=\frac{15}{100} (1200)

= 15 × 12

= 180

Hence, the gratuity for the service is $180.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Expand the given power using the Binomial Theorem. (z – 11)4
nekit [7.7K]

Answer:

(z-11)^{4}=z^{4}-44z^{3}+726z^{2}-5324z+14641

Step-by-step explanation:

* Look to the attached file

Download docx
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which test point holds true for y − 2x ≤ 1?
    10·1 answer
  • Mrs. Williams is knitting a blanket for her newborn granddaughter. The blanket is 2.25 meters long and 1.8 meters wide. What is
    12·1 answer
  • Bob, Bill, and Joe measured their heights. They figured out that the height of Bob is equal to b cm and he makes up 8/9 of the h
    10·1 answer
  • Solve x2 – 8x = 3 by completing the square. Which is the solution set of the equation?
    13·2 answers
  • Box A is 567 inches high, 678 inches wide, and 789 inches long. It has a maximum capacity of 1,200 marbles, Box B has three time
    9·1 answer
  • Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her fri
    12·1 answer
  • Ria is performing an experiment in chemistry class with a certain
    6·1 answer
  • Three friends—Elaine, Kelly, and Shannon—all start for their college volleyball team. Each plays a different position: setter, m
    11·1 answer
  • 3. A local pizza restaurant has two options for birthday parties; the Premium Plan and the
    9·1 answer
  • delilah studies the wolf population of a nearby national park. She has calculated that the population decreased by 1.25% per yea
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!