Answer:
The equation for the amount of salary after x number of years is given by:

where
a is the initial amount
x represents the number of years and
r represents the growth rate( in decimal)
As per the statement:
You begin your first day as a police officer earning $30,000/yr
⇒ a= 30,000
It is also given that you obtain a full 5% increase each year,
⇒
then;
....[1]
we have to find the salary in three years.
⇒
Substitute this value in [1] we have
Simplify:

therefore, your salary be in three years will be $34,4728.75
Answer:
0.025
Step-by-step explanation:
-This is a conditional probability problem.
-Let L denote lens defect and C charging defect.
#We first calculate the probability of a camera having a lens defect;

#Calculate the probability of a camera having a charging defect:

The the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is calculated as:

Hence, the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is 0.025
Answer:
Range = [- 2.5, 0.5] = [ - 5/2, 1/2]
Step-by-step explanation:
Smallest value of cos α = - 1,
largest value of cos α = 1.
When cos 4x = - 1, y=3/2cos4x-1 = 3/2*(-1) - 1 = - 5/2 = - 2 1/2 = - 2.5
When cos 4x = 1, y=3/2cos4x-1 = 3/2*1 - 1 = 1/2 = 0.5
Range = [- 2.5, 0.5] = [ - 5/2, 1/2]
Find the volume of the first figure, then find the volume of the second figure, then add them together.
V=lwh
V(1)=(15)(12)(6)
= 1,080in^3
V(2)=(12)(6)(6)
= 432in^3
--------------------------------------------
1,080+432= 1,512 in^3
--------------------------------------------
Your answer should be 1,512