Answer:
Option D is correct.
An equation: h = 28000 -2000m
Step-by-step explanation:
Let h represents the height of the airplane and m represents the minutes.
As per the given statement: An airplane 28,000 feet above ground begins descending at a constant rate of 2,000 feet per minute.
At ground m = 0
h(0) = 28000 feet.
⇒ An airplane descending at a constant rate (r) = - 2000 feet per minute
then,
height(h) of the airplane after m minutes is given by:
h(m) = 28000 - rm ; where r is the rate descending at constant rate and m is the minutes.
Substitute the given values we get;
h(m)= 28000 -2000m
Therefore, an equation which gives the height, h of the airplane after m minutes is; h = 28000 -2000m
We know that
the radius is 65 ft
circumference of a circle=2*pi*r
for r=65 ft
circumference of a circle=2*pi*65-----> 130*pi ft
if 2*pi (full circle) has a length of----------------> 130*pi ft
x------------------------------------------> 92 ft
x=92*2*pi/(130*pi)----------> x=1.4154 radians-------> x=1.42 radians
the answer is
1.42 radians
Sasha's desk has
green notebooks.
The number of red notebooks on her desk is
.
Sasha's desk has either green or red notebooks.
The total number of notebooks on Sasha's notebook is
.
Hello!
We can find the area of the trapezoid using the formula for area of a trapezoid:
FORMULA:
A = [(b + b) * h / 2]
SUBSTITUTE:
A = [(13.5 + 27.5) * 14 / 2]
SOLVE:
A = 41 * 14 / 2
A = 574 / 2
A = 287 cm²
So, the area of the trapezoid is 287 cm².