6th graders = 52%
7th graders = 0.57x100 = 57%
8th graders = 2/5 x 100 = 40% so least to greatest will be
8th, 6th then 7th
So basically ...
You convert the rupees in paisas. One rupee is equal to one hundred paisas, so ...
280 × 100 = 28,000
And then we divide,
28,000 ÷ 14 = 2000
The post office sold 2000 stamps!
Hope this helped! :)
Answer:
(A)

(B)
Then the cumulative function would be
if 0<x<1
0 otherwise.
Step-by-step explanation:
(A)
We are looking for the probability that the random variable X is greater than 0.8.

(B)
For any
you are looking for the probability
which is

Then the cumulative function would be
if 0<x<1
0 otherwise.
A sample statistic , such as x bar, that estimates the value of the corresponding population parameter is known as a control chart.
Answer:
The mass of the pipe is 
Step-by-step explanation:
step 1
Find the volume of the steel pipe
The volume is equal to the area of outside circle minus the area of inside circle, multiplied by the length of the pipe
so
![V=\pi [r2^{2}-r1^{2}]L](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%5Cpi%20%5Br2%5E%7B2%7D-r1%5E%7B2%7D%5DL)
we have
---> the radius is half the diameter
---> the radius is half the diameter


substitute
=59.66\ cm^{3}](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%283.14%29%5B1%5E%7B2%7D-0.9%5E%7B2%7D%5D%28100%29%3D59.66%5C%20cm%5E%7B3%7D)
step 2
Find the mass
The mass is equal to the density multiplied by the volume
so
